<< Hydropus atramentosus, črneči vlagobetnež | Gobe | Hydropus subalpinus, gorski vlagobetnež >>
Hýdropus ompháliifórmis (Kühner) Honrubia (1984)
Rod: Hydropus - vlagobetneži
ZNAČILNOST: gobica je skoraj lijaste oblike ter s popkom na osredju, velja za redko, raste pa kot saprofit na vejah listavcev.
KLOBUK: 0.5-2 cm, sprva poloblast ali izbočen in zgrbljen, nato ploščat in na osredju udrt z značilnim popkom, lijaste oblike, izrazito radialno nažlebčen, ima koncentrične kolobarje raznih rjavih barv in sicer je oranžno rjav do rjasto rjav ali rdečkasto rjav, lahko tudi bež do okraste barve, na robu svetlejši in na osredju temnejši, kožast, površina je gladka, lahko pa tudi raskava, rob včasih valovit.
TROSOVNICA: lističi so belkasti do okrasti, redki in dobro razviti, debeli, skoraj žilasto potekajo do roba klobuka, priraščeni na bet.
BET: 0.5-3(5) cm visok, 1-1.5 mm debel, tanek in dolg, valjast, zgoraj svetlejši in spodaj porjavel do skoraj črn, rahlo kosmičast, včasih kriv.
MESO: bledo rjavkasto, elastično v klobuku, vlaknasto v betu, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 6.7-9.2 x 3.6-4.9 μm, podolgovato elipsasti, gladki, trosni prah je brezbarven.
RASTIŠČE: raste v listnatih in mešanih gozdovih, predvsem kot saprofit na ležečih in odpadlih vejah in vejicah hrastov in bukev, skupinsko, od pomladi do zime, redka.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Marasmiellus omphaliiformis (Kühner) Noordel. [as 'omphaliformis'] (1983), Marasmius omphaliiformis Kühner [as 'omphaliformis'] (1954), Marasmius omphaliiformis f. bispora H.S. Yates [as 'bisporique'] (1979)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1225